TheaterStock International Arts Festival

 

TheaterStock International Arts Festival

 

Luna august incepe in forta din punct de vedere teatral: prima editie a TheaterStock International Arts Festival. Pana aflu mai multe detalii, va voi da anuntul cu programul:

THEATERSTOCK Festival  1-16august Bacau

 

THEATERSTOCK  INTERNATIONAL  ARTS FESTIVAL

1-16 AUGUST 2015

BACĂU, ROMÂNIA

Ediţia I

PROGRAM

Ziua 1/ Sâmbătă, 1 august 2015

 

Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare

Program “Shakespeare 365”

“Îmblânzirea scorpiei”, de William Shakespeare

Regia: Anca Sigartău

Cu: Ştefan Alexiu, Răzvan Krem Alexe, Viorel Baltag, Răzvan Bănuţ, Valentin Branişte
Bogdan Buzdugan Ciprian Cârstiuc, Adi Hostiuc, Adina Iftime, Eliza Noemi Judeu, Emil Măndănac, Cristian Neacşu, Alina Neagu, Simona Nica, Alexandra Pascu, Ingrid Robu.

Producător: Teatrul Municipal Bacovia

Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan

Secţiunea FOCUS

„Artă”, de Yasmina Reza

Regia: Cristi Juncu

Cu: Vlad Zamfirescu, Şerban Pavlu, Gheorghe Ifrim

Producător: Teatrul Bulandra, Bucureşti

Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

“Le Concert du Feu”

Producător: Les Commandos Percu (Franţa)

Ziua 2/ Duminică, 2 august 2015

Ora 13.00 / Selgros

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

Animaţie pe picioroange

 

Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare

Secţiunea INDEPENDENT

„American Buffalo”, de David Mamet

Regia: Cristi Juncu

Cu: Gheorghe Ifrim, Vlad Zamfirescu, Marius Florea Vizante

Producător: Teatrul ACT, Bucureşti

Spectacolul nu este recomandat  persoanelor sub 16 ani!

Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu

Secţiunea INDEPENDENT

„Trădare”, de Harold Pinter

Regie: Sânziana Stoican

Cu: Sabrina Iaschevici, Ionuţ Vişan, Silviu Debu

Producător: UnTeatru Bucureşti

Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio

Secţiunea INDEPENDENT

“Cui i-e frică de Virginia Woolf?”, de Edward Albee

Un spectacol de Mariana Cămărăşan și Alexandra Penciuc

Cu: Florina Gleznea, Ionuţ Grama, Sînziana Nicola, Emil Măndănac

Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti

Ora 20.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru

Secţiunea FOCUS

„Coada”, de Israel Horovitz

Regia: Iarina Demian

Cu: Nicodim Ungureanu / Cristian Creţu, Tudor Chirilă, Mariana Dănescu / Irina Ungureanu, Ion Grosu, Radu Gheorghe

Producător: Teatrul Bulandra, Bucureşti

Ora 21.00 / Pub S4

Secţiunea INDEPENDENT

„Cinci ore cu Mario”, după Miguel Delibes

Regia: Mariana Cămărăşan

Cu: Florina Gleznea

Producător: UnTeatru Bucureşti

Ora  21.00 / Berăria cu noroc

Secţiunea INDEPENDENT

„Iubirea e un lucru foarte mare”, după Ion Băieşu

Regia: Marius Gîlea

Cu: Adina Stoica, Daniel Haralambie, Bianca Popescu / Sabrina Iaşchevici / Sânziana Tarţa /Ioana Marcoiu.

Producător: Teatrul Roşu

Ora 22.00 / Teatrul de Vară „Radu Beligan

Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ

“Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare

Regia: Marcel Ţop

Cu: Dan Cojocaru, Ionuţ  Alexandru, Remus Archip, Andu Axente, Nicodim Ungureanu, Cristina Oprean, Iulian Enache, Florentin Roman, Andrei Cantaragiu, Ana Maria Ştefan, Georgiana Baran, Luiza Martinescu, Dana Dumitrescu, Cosmin Mihale, Adrian Dumitrescu, Alexandru Bibere

Producător: Teatrul de Stat Constanţa

Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal

Secţiunea  RythmiCity

Raquel Tavarez (Portugalia) / Concert fado

Penitenciarul Bacău

Secţiunea INDEPENDENT

“Cum m-am lăsat de gândit”, după cartea lui Hannes Stein

Regia: Bogdan Muntean

Cu: Anca Sigartau, 1Q Sapro

Producător: CIAS

Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

“Les Girafes (Opérette Animalière)”

Producător: Compagnie Off (FRANŢA)

Ziua 3/ Luni, 3 august 2015

Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Centrul de Conferinţe

Secţiunea CONFERINŢELE BACOVIA

Ora 17.00 / Parcul “Cancicov”

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

“Parada Narmia”

“Phalanx Bamboo”

Producător: Compania Grotest Maru (Berlin/Germania)

Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare

Secţiunea INDEPENDENT

„Zic Zac” / Teatru – dans

Un spectacol de Andrea Gavriliu
Cu: Andrea Gavriliu, Ştefan Lupu, Gabriel Costin

O producţie UNATC

Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu

Secţiunea INDEPENDENT

„Fidelitate”, de Chazz Palminteri

Regia: Dragoş Campan

Cu: Adelaida Zamfira, Gheorghe Ifrim, Florin Busuioc

O producţie Teatrul ACT şi Fundaţia Carta.

Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio

Secţiunea INDEPENDENT

„Blackbird”, de David Harrower

Regia: Andrei şi Andreea Grosu

Cu: Constantin Cojocaru, Florina Gleznea

Producător: UnTeatru Bucureşti

Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan

Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ

„O zi din viaţa la nişte oameni”, de Mihai Gălăţan

Regia: Aurel Palade

Cu:  Cristi Naum, Irina Naum, Gabriela Ciolacu, Nelu Serghei,  Mihai Gălăţan, Nicoleta Lungu

Producător: Centrul Cultural  “Jean Bart” Tulcea/ Teatrul “Jean Bart”

Spectacolul este interzis minorilor sub 15 ani. Spectacolul se joacă cu publicul pe scenă.

Ora 22.00 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului

Secţiunea  RythmiCity

„Povestea soldatului”, de Igor Stravinsky / Concert-spectacol

Trio Mozaic:

Oana Spânu-Vişenescu – vioară

Emil Vişenescu – clarinet

Diana Spânu – Dănilă – pian

Cu actorii: Anca Sigartău, Mihai Bisericanu, Sandu Mihai Gruia

Spectacolul nu este recomandat copiilor sub 7 ani.

Ora 21.00 / Berăria cu noroc

Secţiunea INDEPENDENT

„În parc”, de Radu Iacoban

Regia: Radu Iacoban

Cu: Istvan Teglas, Ana Ularu/ Rodica Lazăr

Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti

Ora 21.00 / Pub S4

Secţiunea INDEPENDENT

“XXL Fat Pig”, de Neil LaBute

Regia: Cristi Juncu

Cu: Tudor Aaron Istodor, Roxana Marian, Irina Velcescu, Vlad Zamfirescu.

O coproducţie Asociaţia Culturală „Catharsis”, Teatrul ACT şi Teatrul „George Ciprian” Buzău

Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal

Secţiunea  RythmiCity

Barbarossa Samba Group / Concert

Ora 21.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru

Secţiunea FOCUS

„Pescăruşul”, de Anton Pavlovici Cehov

Un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru

Cu: Mihaela Teleoacă, Adrian Ciobanu, Antoaneta Cojocaru, Ştefan Lupu, Richard Bovnoczki, Gabriel Răuţă, Ela Ionescu, Isabela Neamţu, Lari Giorgescu, Vlad Oancea, Adrian – George Popescu

Producător: Teatrul Bulandra, Bucureşti

Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

„Nuit de lumière”/”Noapte de lumină”

Producător : Compagnie “Cie KaRNaVIrES ” (FRANŢA)

Penitenciarul Bacău

Secţiunea INDEPENDENT

„London Escort”, de Vali Bolat

Regia: Valentin Branişte

Cu: Valentin Branişte

Producător: Teatrul de Kartier

Ziua 4/ Marţi, 4 august 2015

Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Centrul de Conferinţe

Secţiunea CONFERINŢELE BACOVIA

 

Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare

Secţiunea TEATRE ÎN MIŞCARE/THEATERS IN MOTION

„Fragile XXL”/ Teatru – circ

Regia:  Ted Keijser

Producători:

PANTAKIN CIRCO TEATRO (Italia)

Compania AD HOC (Franţa)

Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio

Secţiunea INDEPENDENT

„LSD Theatre Show”, de Christopher Durang

Regia: Horia Suru

Cu: Isabela Neamţu, Matei Chioariu

Producător: Doctor’s Studio (Bucureşti)

Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan

Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ

„Stele rătăcitoare”, adaptare de Andrei Munteanu, după Șalom Alehem
Regia: Andrei Munteanu

Cu: Maia Morgenstern,  Anca Sigartău, Richard Bovnoczki

Producător: Teatrului Evreiesc de Stat Bucureşti

Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu

Secţiunea INDEPENDENT

„Scrisoare către Casandra”, de Pedro Eiras

Regia: Andrei şi Andreea Grosu

Cu: Cristina Casian, Liviu Pintileasa

Producător: UnTeatru Bucureşti

Ora 21.00 / Pub S4

Secţiunea INDEPENDENT

„Un cuplu ciudat”, de Neil Simon

Regia: Doina Antohi

Cu: Andreea Grămoşteanu, Mirela Zeţa, Ioana Barbu, Iulia Brezeanu, Doina Antohi, Andreea Samson, Andrei Mateiu, Cătălin Babliuc

O producţie Drama for the Masses

Ora 21.00 / Berăria cu noroc

Secţiunea INDEPENDENT

“Carpathian Garden”

Un spectacol de Radu Iacoban

Cu: Tudor Aaron Istodor, Radu Iacoban

Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti

 

Ora 22.00 / Parcul “Cancicov”

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

“A fuego lento”/ Teatru – Dans/Tango

Producător: Compagnie Bilbobasso (Franţa)

Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal

Secţiunea  RythmiCity

1Q Sapro / Concert

Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

„Tumulte”/”Tumult”

Producător : Compagnie “Cie KaRNaVIrES ” (FRANŢA)

Ora 22.30 / Piaţa Catedralei Catolice

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

“By the wall”

Producător: Divadlo Teatr (Cehia)

Ora 21.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru

Secţiunea FOCUS

„Conversaţie după înmormântare”, de Yasmina Reza

Regia: Alexandru Darie

Cu: Cornel Scripcaru, Ioana Macaria, Marius Chivu, Dan Aştilean, Camelia Maxim, Daniela Nane

Producător: Teatrul Bulandra, Bucureşti

Penitenciarul Bacău

Secţiunea INDEPENDENT

„O familie fericită”, de Vali Bolat

Regia: Valentin Branişte

Cu: Alina Neagu, Valentin Branişte

Producător: Teatrul de Kartier

Ziua 5/ Miercuri, 5 august 2015

Ora  16.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Centrul de Conferinţe

Secţiunea CONFERINŢELE BACOVIA / FOCUS HAUSVATER

Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare

Secţiunea FOCUS HAUSVATER

,,Frau Hess şi grădinile ei”, de Milton Frederick Marcus

Regia: Alexander Hausvater

Cu: Maia Morgenstern Arabela Neazi, Constantin Cojocaru Neculai Predica, Marius Călugărița, Veaceslav Grosu, Anka Levana, Cristina Cîrcei, Natalie Ester, Darius Daradici, Viorel Manole

Un spectacol al Teatrului Evreiesc de Stat Bucureşti

Ora 21.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru

Secţiunea INDEPENDENT

„Interpretul”, de Tristan Bernard

Traducerea: Radu Beligan

Regia: Radu Gheorghe

Cu: Mihai Bisericanu, Anca Sigartău, Georgeta Ciocîrlan, Radu Gheorghe

Producător:  Radu Gheorghe

Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu

Secţiunea INDEPENDENT

”Dragoste și căpşuni”, după David Hare/Comedie

Regia: Marius Gîlea

Cu: Ana Odagiu, Alex Zob

Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti

Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio

Secţiunea INDEPENDENT

“Conu’ Leonida faţă cu reacţiunea”, de I.L. Caragiale

Regia Bogdana Darie

Cu: Cristian Creţu, Andrei Ciopec, Cozmin Dinu

O producţie a Teatrului Arte dell’Anima, Bucureşti

Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan

Secţiunea INDEPENDENT

„Încurcătură la nivel înalt”, de Ray Cooney

Regia: Şerban Puiu

Cu: Aurelian Temişan, Monica Davidescu, Alexandra Velniciuc, Vasile Calofir, Gabi Costin, Adrian Gheorghe, Daniel Nuţă, Oana Dragne, Valeria Stoian

Producător: Teatrul Elisabeta, Bucureşti

Ora 20.30 / Sala Ateneu

Secţiunea  RythmiCity

“Curtea miracolelor”

În concert:

Anda Louise Bogza (soprană)

Diana Spânu – Dănilă (pian)

Gabriel Lucian – Dănilă

Recită: Anca Sigartău

Ora 21.00 / Pub S4

Secţiunea INDEPENDENT

“Happy  end”, de Zsolt Poszgai

Regia: Alexandru Bogdan

Cu: Tudor Aaron Istodor, Raluca Aprodu

Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti

Ora 21.00 / Berăria cu noroc

Secţiunea INDEPENDENT

“BOX FM”

Un spectacol de Radu Iacoban

Cu: Cătălin Babliuc, Ana Ularu, Conrad Mericoffer, Andrei Runcanu, Sorin Dobrin.

Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti

Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal

Secţiunea  RythmiCity

Barcelona  Gypsy Klezmer Orchestra (Spania) / Concert

Ora 23.30 / Parcul “Cancicov”

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

“Polar”/ Teatru – Dans/Tango

Producător: Compagnie Bilbobasso (Franţa)

Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

“Arlecchino, Arianna e il Minotauro”

Compania PANTAKIN (Italia)

Ziua 6/ Joi, 6 august 2015

Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Centrul de Conferinţe

Secţiunea CONFERINŢELE BACOVIA

Ora 15.00 / Prefectura Bacău

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

„Timebank” (day version)

Producător: Compania Grotest Maru (Berlin/Germania)

Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare

Secţiunea FOCUS HAUSVATER

„Balcanicele”, după Jules Tasca

Regia şi dramaturgia: Alexander Hausvater

Cu: Andreea Tănase, Carmen Ionescu, Constantin Florescu, Liviu Cheloiu,

Elisabeta Rîmboi, Ioana Repciuc, Cătălin Mareş, Liviu Pintileasa

Producător: Teatrul ”Tony Bulandra”,  Târgovişte

Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu

Secţiunea INDEPENDENT

“Visul”, după W. Shakespeare

Regizor şi profesor coordonator: Marius Gîlea

Cu: Alexandra Fasolă, Alexandra Sălceanu, Alexandru Zob, Silvian Vâlcu

Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio

Secţiunea INDEPENDENT

„De ce tocmai tu?”, de Natalie Ester /Comedie romantică

Regie: Natalie Ester

Cu: Ioana Zârnescu, Cătălin Stelian, Dan Mecu

Producător: Natalie Ester

 

Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan

Secţiunea INDEPENDENT

„Boeing, Boeing”, de Marc Camoletti / Comedie/ 3h cu  pauză

Regia: Şerban Puiu

Cu: Aurelian Temişan/Bogdan Stanoevici,  Marius  Gîlea, Monica Davidescu, Tania Popa/ Anca Dinicu, Alexandra Velniciuc, Anca Sigartau

Producător: Teatrul Elisabeta, Bucureşti

Ora 21.00 / Pub S4

Secţiunea INDEPENDENT

„Femei singure”, după texte de Dario Fo şi Franca Rame

Regia: Gheorghe Balint

Cu: Eliza Noemi Judeu

Producător: Compania „Buzunarul cu teatru”

Ora 21.00 / Berăria cu noroc

Secţiunea INDEPENDENT

„Jurnalul lui Adam şi al Evei”, de Mark Twain

Regia: Eugen Gyemant

Cu: Dana Rogoz și Dan Rădulescu

Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti

Durata: 1h 30

Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal

Secţiunea  RythmiCity

Bucharest Klezmer Band / Concert

Ora 23.30 / Parcul “Cancicov”

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

“Le bal des anges”/ Teatru – Dans

Producător: Compagnie Bilbobasso (Franţa)

Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

„Timebank” (night version)

Producător: Compania Grotest Maru (Berlin/Germania)

Ora 21.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru

Secţiunea FOCUS

„Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov Adaptare: Oana Turbatu

Un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru

Distribuţie: Adrian Ciobanu, Antoaneta Cojocaru, Ela Ionescu / Raluca Botez, Vlad Oancea / Marius Chivu. Cu participarea sopranei Raluca Oprea.

O producţie a Teatrului Bulandra, Bucureşti

Ziua 7/ Vineri, 7 august 2015

Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Centrul de Conferinţe

Secţiunea CONFERINŢELE BACOVIA

Ora 15.00 / Prefectura Bacău

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

„Timebank” (day version)

Producător: Compania Grotest Maru (Berlin/Germania)

Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare

Secţiunea BACOVIA COMEDY

“Vârciorova. Carantină”, după  Matei Millo și Vasile Alecsandri

Adaptare: Cătălin Ştefănescu şi Doru Mareş

Cu: Firuţa Apetrei, Eliza Noemi Judeu, Simona Nica, Florina Găzdaru, Alina Simionescu, Daniela Vrînceanu, Corina Goranda, Adelaida Perjoiu, Bogdan Buzdugan, Matei Bogdan, Ștefan Alexiu, Dumitru Rusu, Ștefan Ionescu

Regia: Alexandru Dabija
Muzica și versurile: Ada Milea

Durata: 1 h 15 min.

O producţie a Teatrului Municipal „Bacovia”, Bacău

Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu

Secţiunea INDEPENDENT

„Poezia visului”, după poezii de Emil Botta

Un spectacol de Miriam Răducanu

Cu: Lari Giorgescu

Producător: UnTeatru Bucureşti

Durata: 55 min.

Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio

Secţiunea INDEPENDENT

„Helea, dragostea mea”, de Leonid Zorin

Regia: Mihaela Boboc Manea

Cu: Arabela Neazi şi Neculai Predica

Producător: Arabela Neazi

Durata: 1 h. 15 min.

Ora 21.00 / Pub S4

Secţiunea INDEPENDENT

cont(r)ACTe”, de Mike Bartlett

Regia şi traducerea: Cristi Juncu

Cu: Theodora Stanciu / Diana Cavallioti

O productie Teatrul ACT

Spectacolul nu este recomandat persoanelor sub 16 ani!

Ora 21.00 / Berăria cu noroc

Secţiunea INDEPENDENT

„London Escort”, de Vali Bolat

Regia: Valentin Branişte

Cu: Valentin Branişte

Producător: Teatrul de Kartier

Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal

Secţiunea  RythmiCity

Ovidiu Lipan Ţăndărică & Fanfara 10 prăjini

Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

 „Timebank” (night version)

Producător: Compania Grotest Maru (Berlin/Germania)

Ora 21.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru

Secţiunea INDEPENDENT

“Cum m-am lăsat de gândit”, după cartea lui Hannes Stein

Regia: Bogdan Muntean

Cu: Anca Sigartau, 1Q Sapro

Producător: CIAS

Ziua 8/ Sâmbătă, 8 august 2015

Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare

Secţiunea INDEPENDENT/ THEATERS IN MOTION (TEATRE ÎN MIŞCARE)

 „War in times of love”, Jeton Neziraj

Regia: Blerta Neziraj
Cu: Aurita Agushi, Shengyl Ismaili, Shkelzen Veseli, Albulena Kryeziu, Molikë Maxhuni
Coregrafie: Adrienne Hart
O producţie Qendra Multimedia (Priştina, Kosovo)

Ora 19.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru

Secţiunea INDEPENDENT

„Mizantropul”, de Molière

Regia şi scenografia: Alexandru Mâzgăreanu

Cu: Dan Rădulescu, Anca Dumitra, Alexandru Călin, Sorina Ştefănescu, Şerban Gomoi, Vlad Udrescu, Sorin Dobrin, Aida Avieriţei, Alexandru Suciu.

O producţie Asociaţia Opera Prima

Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio

Secţiunea INDEPENDENT

“Novecento”, după Alessandro Baricco

Regia: Maria Dinu

Cu: Marius Chivu

Producător: Centrul Cultural „Nicolae Bălcescu”, Bucureşti

Durata: 1h 30 min.

Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan

Secţiunea INDEPENDENT

„La ţigănci”, după Mircea Eliade

Regia şi adaptarea: Andrei şi Andreea Grosu

Cu: Richard Bovnoczki, Liviu Pintileasa, Mihaela Trofimov, Corina Moise, Florina Gleznea, Cristina Casian, Bogdan Cotleţ

Producător: UnTeatru Bucureşti.

Spectacolul se joacă cu publicul pe scenă.

Ora 23.30 / Pub S4

Secţiunea INDEPENDENT

„Operele complet  prescurtate ale lui William Shakespeare”

Regia: Eugen Gyemant

Cu: Dan Rădulescu, Andrei Seuşan, Daniel Haralambie/Ionuţ Grama

Producător: Teatrul de pe Lipscani, Bucureşti

Durata: 1h 20 min.

 

Ora 21.00 / Berăria cu noroc

Secţiunea INDEPENDENT

„Marlyn Manson Supestar”

Scenariul şi regia: Sorin Misirianţu

Cu: Dudu Isabel

Producător: Teatrul de Club „Diesel” (Cluj – Napoca)

Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal

Secţiunea  RythmiCity

Travka

Ziua 9/ Duminică, 9 august 2015

Ora 11.00 / Café du Théâtre Bacau

Secţiunea TEATRU RADIOFONIC

Povestea unui spectacol: „Argentina”, de Ilinca Stihi

Regia: Ilinca Stihi

Invitaţi: Marius Manole, Ileana Stana Ionescu, Mădălina Anea, Alex Vasilache, Zoltan Octavian Butuc, Ioana Sihota, Orodel Olaru, Daniela Ioniţă, Fabian Sanchez, Lucas Molina

Producţie a Teatrului Naţional Radiofonic

Ora 13.30 / Catedrala Romano – Catolică „Sfinţii Petru şi Paul

Secţiunea INDEPENDENT

„Sunt băiat cuminte”, de Laurenţiu Budău

Un spectacol de Ovidiu Lazăr

Cu: Bogdan Matei, Nina Ionescu, Mihaela Murafa, Dumitru Rusu, Adina Iftime, Ciprian Cârstiuc

Producător: Teatrul din Clopotniţă, Bacău

 

Ora 17.00 / Parcul “Cancicov

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

“Gangster Show”

“Life is swing”

Producător: Long Vehicle Circus (Cehia)

Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare

Secţiunea INDEPENDENT

„Contraste”/ Teatru – dans

Cu: Dana Cavaleru și Richard Bovnoczki

Producător: Compania Passe-Partout Dan Puric

Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu

Secţiunea INDEPENDENT

„Şase din 49”, de Spiró Győrgy / Comedie

Traducere şi adaptare: Zeno Fodor

Regia: Alexandru Maftei

Cu: Dana Voicu, Liviu Cheloiu

Producător: Teatrul de Artă, Bucureşti

Durata: 1h 20 min.

Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio

Secţiunea INDEPENDENT/ THEATERS IN MOTION (TEATRE ÎN MIŞCARE)

“150 reasons not to defent homeland”, de Elena Gremina

Producător:  Teatr. Doc (Rusia)

Spectacolul se joacă în limba rusă. Cu subtitrare în limba română.

Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan”

Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ

„Tarelkin”, după “Procesul” şi „Moartea lui Tarelkin”, de Alexandr Suhovo-Kobîlin /Comedie

Regia: Gelu Colceag

Cu: George Ivaşcu / Marius Gîlea, Doru Ana, Dan Aştilean, Radu Gabriel, Alexandru Pavel, Gabi Costin, Ana Covalciuc / Simona Grumezea, Alexandra Badea / Andreea Enache, Vlad Logigan, Mihai Munteniţă, Lucian Iftimie / Alexandru Vlad, Alexandru Sinca, Viorel Păunescu, Sergiu Fleşner, Radu Solcanu, Sergiu Costache, Bogdan Şerban, Gheorghe Iordache, Alex Grădinaru, Chrys Gherasim, Cristea Teicu.

 O producţie a Teatrului Metropolis, Bucureşti

Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

“KO. MIX.X1”

Producător: Amanitas Fire Theater (Cehia)

Ora 24.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru

Secţiunea INDEPENDENT

“Bullets over Lipscani”, inspirat de Woody Allen / Comedie

Regia: Eugen Gyemant

Cu: Dan Rădulescu, Smaranda Caragea, Cătălin Babliuc

Durata: 1h

Producător: Godot Café -Teatru, Bucureşti

Ziua 10/ Luni, 10 august 2015

Ora 11.00 / Café du Théâtre Bacau

Secţiunea TEATRU RADIOFONIC

Povestea unui spectacol: „Metamorfoza

Scenariu original de Ion Andrei Puican, inspirat după nuvela omonimă de Franz Kafka

Regia artistică: Ion Andrei Puican

Invitaţi: Alexandru Potocean, Andreea Grămoşteanu, Costel Caşcaval, Mirela Zeţa, Cătălin Babliuc, Vasile Calofir, Vlad Oancea, George Alexandru, Anca Ghenoside, Rob
Pewtress, George Moise, Răzvan Zeţa, Iustina Tărăboanţă.

Producţie a Teatrului Naţional Radiofonic

Ora 17.00 – 18.00 / Piaţa Tricolorului – Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

Group  Parade:

Amanitas Fire Theater (Cehia)

V.O.S.A. Theatre (Cehia)

Long Vehicle Circus (Cehia)

Defactor (Cehia)

Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare

Secţiunea INDEPENDENT

„Un bărbat şi mai multe femei”, după Leonid Zorin

Regia: Magda Catone, Claudiu Bleonţ

Cu: Magda Catone, Claudiu Bleonţ

Producător: Teatrul de pe Lipscani

Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu

Secţiunea INDEPENDENT

“Soţ de vânzare”, după Mihail Zadornov / Comedie

Regia: Marius Gîlea.

Cu: Maria Radu, Ana Odagiu / Alexandra Sălceanu, Marius Gîlea.

Producător: Teatrul  Roşu

Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio

Secţiunea INDEPENDENT/ THEATERS IN MOTION (TEATRE ÎN MIŞCARE)

Bolotnaya Square Case”, Polina Borodina / 18+

Regia:  Elena Gremina

Cu: Konstantin Kozhevnikov, Anastasia Patlay, Varvara Faer, Marina Boyko

Producător: Teatr. Doc (Rusia)

Duration 1 h 30 min

Spectacolul se joacă în limba rusă. Cu subtitrare în limba română.

Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan

Secţiunea  RythmiCity

Concha Jareno

El Baul de los Flamenco” / Spectacol flamenco

Ora 21.00 / Pub S4

Secţiunea INDEPENDENT

“Masculin/Feminin”, de Lia Bugnar

Regia: Lia Bugnar

Cu: Marius Manole, Ilinca Manolache, Andrei Aradits / Anghel Damian, Theodora Stanciu, Laura Creţ
O producţie Asociaţia INSPIRA

Durata: 1h 30

Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

“Alice”

Producător: Amanitas Fire Theater (Cehia)

 

Ora 24.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru

Secţiunea INDEPENDENT

„Crimă la Howard Johnson”, după Ron Clark şi Sam Bobrick / Comedie

Regia: Marius Gîlea

Cu: Ana Odagiu, Silvian Vâlcu, Marius Gîlea

Producător: Teatrul Roşu

Ziua 11/ Marţi, 11 august 2015

Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Centrul de Conferinţe

Secţiunile CONFERINŢELE BACOVIA

Conferinţa şcolilor de teatru din România

Ora 11.00 / Café du Théâtre Bacau

Secţiunea TEATRU RADIOFONIC

Povestea unui spectacol: “Suzana”, de Ilinca Stihi

Regia artistică: Ilinca Stihi

Invitaţi: Andi Vasluianu, Mădălina Ghiţescu, Tania Popa, Ioana Sihota, Orodel Olaru, Mihnea Mardare, Andrei Popov, Maria Chivu, Axel Moustache şi Roxana Lepedat

O producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune.

Ora 15.00  – 17.00 / Parcul “Cancicov”

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

 

Workshop

Amanitas Fire Theater (Cehia)

V.O.S.A. Theatre (Cehia)

Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare

Secţiunea INDEPENDENT

„7 dintr-o lovitură”, de Lia Bugnar

Regia: Lia Bugnar
Cu: Ilinca Manolache, Anghel Damian, Cătălin Babliuc, Lia Bugnar, Andrei Runcanu, Nicoleta Lefter, Marius Manole, Maria Obretin

Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti
Durata: 1h 30

Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu

Secţiunea INDEPENDENT

„9 din 10”

Dramaturgia: Ana Cucu Popescu

Regia: Leta Popescu

Cu:  Oana Hodade, Oana Mardare, Doru Mihai Taloş

O producție a Asociaţiei Reciproca în colaborare cu Reactor de creaţie şi experiment, Cluj – Napoca
Durata: 70 minute

Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio

Secţiunea INDEPENDENT/ THEATERS IN MOTION (TEATRE ÎN MIŞCARE)

“History of Dissent in Rusia”

Producător:  Teatr. Doc (Rusia)

Spectacolul se joacă în limba rusă. Cu subtitrare în limba română.

Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan

Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ

„Ţarul Ivan îşi schimbă meseria”, după „Ivan Vasilievici”, de Mihail Bulgakov /Comedie

Regia: Gelu Colceag

Cu: Mircea Rusu/ Doru Ana, Radu Gabriel / Vlad Corbeanu, Marius Gîlea, Maria Dănescu, Diana Cavalotti / Ioana Ancea, Vlad Logigan, Gabriel Costin. Sergiu Flesner / Silviu Debu, Ana Maria Bercu / Ana Covalciuc, Eduard Cârlan, Gigi Iordache, Mihai Perşa, Alexandru Grădinaru, Marius Drăguş, Emilian Marnea, Laurenţiu Drăgan, Lucian Ionescu, Ionuţ Iftimiciuc, Vlad Barzanu/Victor Tapeanu, Alexandru Călin, Cristiana Ioniţă, Bianca Popescu, Andreea Sovan Petrilă, Mihaela Velicu / Irina Ştefan, Silviu Debu / Gabi Costin.

O producţie a Teatrului Metropolis, Bucureşti

Ora 24.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru

Secţiunea INDEPENDENT

“Cupluri”, după David Lindsay-Abaire / Comedie

Regia: Vlad Zamfirescu
Cu: Diana Cavaliotti, Andreea Vasile, Tudor Aaron Istodor, Mihai Conrad Mericoffer/ Dan Rădulescu, Irina Velcescu/ Cristina Florea

Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti

Durata: 1h 10

Ora 21.00 / Pub S4

Secţiunea INDEPENDENT

„Suprafeţe alunecoase”

Scenariul şi regia: Octavian Strunilă

Cu: Octavian Strunilă, Ana Odagiu, Alexandra Apetrei şi Toma Dănilă
Producător: Asociatia Art Manifest

Ora 22.30 / Catedrala Romano – Catolică „Sfinţii Petru şi Paul”

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

“Décalages”

Defactor (Cehia)

Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

„High Dreaming”

V.O.S.A. Theatre (Cehia)

Ziua 12/ Miercuri, 12 august 2015

Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Centrul de Conferinţe

Secţiunile CONFERINŢELE BACOVIA

„Terapia prin artă”

Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare

Secţiunea  INDEPENDENT  / RYTHMICITY

„Maidan” / Performance de teatru-dans, dupa povestirea “Jocul”, de
Mircea Cărtărescu

Concept muzical: Calin Grigoriu

Muzică live: Călin Grigoriu, Tudor Morar

Lights Design: Cristi Niculescu

Cu: Teodora Budescu, Ana Turcu, Florin Crăciun, Marian Olteanu, Vlad
Troncea, Vlad Benescu, Alexandru Apostol

Un spectacol de Lorette Enache

Ora 19.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului

Secţiunea  Secţiunea  RythmiCity

“Concert pentru Suflet”

Proiect Salonul de Piane, Bacău

Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu

Secţiunea INDEPENDENT

„Provizoriu”

Idee & concept: Raul Coldea şi Petro Ionescu
Cu: Cătălin Filip, Diana Nedescu și Doru Taloș
O producţie Reactor de creaţie şi experiment, Cluj – Napoca

Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio

Secţiunea INDEPENDENT

”Noi 4”, de Lia Bugnar

Regia: Dorina Chiriac
Muzica: Ada Milea

Cu: Lia Bugnar, Maria Obretin, Ilinca Manolache, Marius Manole
O producţie Godot Café-Teatru, Bucureşti
Durata: 1h 30

Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan

Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ

“O furtună”, după William Shakespeare
Regia: Silviu Purcărete
Scenografia: Dragos Buhagiar
Cu: Ilie Gheorghe, Sorin Leoveanu, Valentin Mihali, Romaniţa Ionescu, Constantin Cicort, Nicolae Poghirc, Adrian Andone, Angel Rababoc, Cătălin Băicuș, George Albert Costea, Cătălin Vieru, Iulia Lazăr, Monica Ardeleanu, Iulia Colan, Petra Zurba.

Un spectacol al Teatrului Naţional “Marin Sorescu” Craiova

Ora 21.00 / Pub S4

Secţiunea INDEPENDENT

“Advertego”

Text: Botos Bálint şi trupa
Regizor: Botos Bálint
Dramaturgi: Bertóti Johanna şi Csuszner Ferencz
Coregrafie: Sinkó Ferenc

Cu: Csepei Zsolt, Imecs-Magdó Levente, Molnár Bence, Sebők Maya, Simó Emese, Udvari Tímea, Vetési Nándor

O producţie Varoterem Projekt, Cluj – Napoca

Durata spectacolului: 1 h 40 min.

Spectacol subtitrat în limba română și în limba engleză.

Ora 21.00 / Berăria cu noroc

Secţiunea INDEPENDENT

“Ce poţi să faci în 10 minute” / Trilogia Americană

Traducerea, adaptarea, colajul şi regia artistică: Doina Antohi

Cu: Ana Bianca Popescu, Oana Puşcatu, Alina Petrică, Silvana Negruţiu, Cezar Grumăzescu, Idris Clate, Alex Călin, Lucian Ionescu.

O producţie DramaForTheMasses

Durata: 1h 30 min.

Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal

Secţiunea  RythmiCity

Carminho (Portugalia) / Concert fado

Ora 23.30 / Parcul “Cancicov”

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

“Frame games”

Producător: Antagon Theater AKTion (Germania)

Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

“Les tambours de feu”

Deabru Belzak (Spania)

Ziua 13/ Joi, 13 august 2015

Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Centrul de Conferinţe

Secţiunea CONFERINŢELE BACOVIA

 

Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare

Secţiunea  INDEPENDENT  / RYTHMICITY

“Rencontres”

Scenariu, regie şi interpretare: Dragoş Huluba, Violeta Huluba

 Producător: Compania Passe-Partout Dan Puric

Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio

Secţiunea INDEPENDENT

“Aici nu se simte” & “Oase pentru Otto”, de Lia Bugnar

Regia: Lia Bugnar

  • “Aici nu se simte” / Durata: 50 min.

Cu: Lia Bugnar, Marius Manole

  • “Oase pentru Otto” / 60 min.

Cu: Medeea Marinescu, Lia Bugnar, cățelul-actor Iago (”Oase pentru Otto”)

Producător: Godot Café -Teatru, Bucureşti

Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan

Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ

”Mein Kampf”, de George Tabori

Dramaturgia: Cătălin Ştefănescu

Regia: Alexandru Dabija

Muzica: Ada Milea, Anca Hanu

Cu: Ionuţ Caras, Cristian Grosu, Radu Lărgeanu, Cătălin Herlo, Silvius Iorga, Sorin Leoveanu, Matei Rotaru, Angelica Nicoară, Romina Merei / Diana Buluga, Patricia Brad, Anca Hanu, Ramona Dumitrean, Cristian Rigman, Alexandra Tarce

Teatrul Național Cluj – Napoca

Ora 21.00 / Pub S4

Secţiunea INDEPENDENT

”Kean”, după J.P. Sartre & W. Shakespeare

Regie: Mihai Nitu

Cu: Mihai Niţu, Iulia Verdeş, Vladimir Albu

Coordonator proiect: Adrian Titieni

Producător: Teatrul Mignon, Bucureşti

Ora  21.00 / Berăria cu noroc

Secţiunea INDEPENDENT

”Intuiția masculină” / Trilogia Americană

Colajul şi regia: Doina Antohi

Cu: Oana Puşcatu, Ana Bianca Popescu, Alina Petrică, Silvana Negruţiu, Alex Călin, Idris Clate, Cezar Grumăzescu, Lucian Ionescu.

La pian: Vlad Pasencu (muzica spectacolului este interpretată live)

Producător: Godot Café -Teatru, Bucureşti

Durata: 1h 20

Ora 22. 30 / Catedrala Romano – Catolică „Sfinţii Petru şi Paul

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

«Little Nemo»

 

Producător: Il Posto Vertical Dance (Italia)

Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

“Les tambours de feu”

Deabru Belzak (Spania)

Ziua 14/ Vineri, 14 august 2015

Ora  11.00 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Centrul de Conferinţe

Secţiunea CONFERINŢELE BACOVIA

Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare

Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ

„Ziua în care nu se cumpără nimic”, de Kim Atle Hansen / Comedie / 16+

Regia: Horia Suru

Coproducţie: Spectacol este creat de ProDrama în parteneriat cu Programul 9G al Teatrului Naţional “I.L.Caragiale” Bucureşti, realizat cu sprijinul ArCuB

Durată: 1 h 10 min.

Ora 20.00 / Centrul de Cultură „George Apostu

Secţiunea INDEPENDENT

„Statuia Libertății v 2.0”, adaptare după „Phantom Pains”, de Vasily Sigarev

Regia: Alexandru Arion

Cu: Alexandru Arion, Răzvan Bănuţ, Ingrid Robu

O producţie Reactor de creaţie şi experiment, Cluj – Napoca

Ora 20.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru

Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ

„Maria de Buenos Aires”, de Astor Piazzolla / Horacio Ferrer

Regia: Ada Lupu

Direcţia muzicală: Alin Stoianovici & Nuevo Tango Quintet

Coregrafia: Răzvan Mazilu

Cu: Sânziana Tarţa, Victor Bucur, Claudia Ieremia, Ion Rizea, Cristina König, Iuliana Crăescu, Corina Dohanici, Adriana Sâncrăian, Matei Chioariu, Raul Bastean, Raul Lăzărescu şi Adrian Cozan, Cristina Daju, Silviu Guşat.

O producţie a Teatrului Naţional „Mihai Eminescu”, Timişoara

Durata: 1h 40

Ora 21.00 / Pub S4

Secţiunea INDEPENDENT

„Două liniuţe”, de Lia Bugnar

Cu: Medeea Marinescu, Marius Manole, Cătălin Babliuc, Ilinca Manolache, Istvan Teglas, Anghel Damian, Irina Antonie

Regia: Lia Bugnar

Producător: Godot Café -Teatru, Bucureşti

Durata: 1h 30

Ora  21.00 / Berăria cu noroc

Secţiunea INDEPENDENT

„Orice pentru tine” / Trilogia Americană

Regia, colajul şi traducerea: Doina Antohi

Cu: Alexandru Conovaru – invitat special –, Lucian Ionescu, Oana Puşcatu, Ana Bianca Popescu, Cezar Grumăzescu, Idris Clate

O producţie Drama for the Masses.

Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal

Secţiunea  RythmiCity / POVESTEA  NOASTRĂ

“Leonce şi Lena” / Comedie muzicală / 16+

Scenariul de Mihai Măniuţiu şi Ada Milea, după Georg Büchner

Regia: Mihai Măniuţiu

Coregrafia: Vava Ştefănescu

Muzica: Ada Milea

Cu: Richard Balint, Eugen Neag, Alina Leonte, Emil Sauciuc, Daniel Vulcu, Andreea Gabor, Angela Tanko, Mihaela Gherdan, Simona Codreanu, Răzvan Vicoveanu, Pavel Sîrghi, Alin Stanciu, Radu Tudor, George Dometi

Orchestra: Andrian Locovei (acordeon), Florian Chelu (chitară bass), Alexandru Szuz (tobe), Richard Balint (chitară)

Producător: Teatrul “Regina Maria”, Oradea

Ora 22.30 / Catedrala Romano – Catolică „Sfinţii Petru şi Paul

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

«Little Nemo»

 

Producător: Il Posto Vertical Dance (Italia)

Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

« Time out »

 

Producător: Antagon Theater AKTion (Germania)

 

Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

“Les tambours de feu”

Deabru Belzak (Spania)

Ziua 15/ Sâmbătă, 15 august 2015

Ora 18.00 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare

Secţiunea TEATRE ÎN MIŞCARE/THEATERS IN MOTION

„13” / Teatru – dans

Regia: Farkas Tamás – Tapasztó Ernő

Coregraf: Farkas Tamás

Cu: Móricz Bence, Gál Nóra

Producător: Aradi Kamaraszínház (Arad, România), Ansamblul Tabán (Békéscsaba, Ungaria,  Formaáia Juhász (Subotiţa, Serbia)

Ora  19.00 / Teatrul de Vară „Radu Beligan

Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ

«FURTUNA», după William Shakespeare

Regia: Alexander Morfov
Cu: Ion Caramitru, Crina Semciuc, Mihai Călin, Istvan Teglas, Alexandru Călin           , Gavril Pătru, Ioan Andrei Ionescu, Andrei Finţi, Vitalie Bichir, Marcelo – S. Cobzariu, Mihai Calotă, Eduard Cârlan,  Mădălin Mandin, Idris Clate, Ionuţ Toader, Axel Moustache, Eduard Adam, Alexandra Poiană.

Un spectacol al Teatrului Naţional “I.L.Caragiale” Bucureşti

Ora 20.30 / Sala Ateneu

Secţiunea  RythmiCity / Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ

ActOrchestra” / Spectacol de muzică şi pantomimă / Comedie

de Creaţie colectivă

Regia: Horia Suru

Cu: Petre Ancuţa, Florin Călbăjos, Emilian Mârnea

Producţie realizată sub auspiciile Centrului de Creaţie şi Cercetare “Ion Sava”, în cadrul programului Teatrului Naţional Bucureşti, pentru Noua Generație de creatori (9G).

Durata: 1 h

Ora 22.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru

Secţiunea INDEPENDENT

“Laugh Story” / Teatru – concert / Comedie musicală

Cu: Anca Sigartău, Ionuţ Burlan.

Producţie: Teatrul Arca, Clubul LaScena

Regie: Theo Herghelegiu

Muzica live: Călin Grigoriu (reorchestrare, compoziție, chitară şi mandolină), Tiberiu Chirnăuş (pian), Cezar Cazanoi (sax, flaut) şi Paul Luculescu (percuţie).

Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

“Corazon de angels”

Producător: Theater Tol (Belgia)

Ziua 16/ Duminică, 16 august 2015

Ora 19.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Mare

Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ

„Electra”, după Euripide şi Eschil

Regia: Bocsárdi László

Muzica: Csaba Boros

Dramaturgia: Zsolt Benedek

Costumele: Zsuzsanna Kiss

Decorul: Bartha József

Cu: Isa Berger, Harald Weisz, Konstantin Keidel, Ida Jarcsek-Gaza, Radu Vulpe

Producător: Teatrul German de Stat, Timişoara

Spectacolul se joacă în limba germană, cu subtitrare în limba română.

Ora 20.30 / Teatrul Municipal Bacovia/ Sala Studio

Secţiunea INDEPENDENT

„Chroniques des jours entiers, des nuits entières”, de Xavier Durringer
Regia: Mihaela Triboi şi Silvia Ciobanu
Distribuţia:  Florin Galan, Constantin Viscreanu, Raluca Bontea, Georgiana Asaftei, Mihaela Triboi

Teatrul ATELIER, Bucureşti

Spectacolul se joacă în limba franceză, cu subtitrare în limba română

Ora 20.30 / Teatrul de Vară „Radu Beligan

Secţiunea POVESTEA  NOASTRĂ

„Proştii sub clar de lună”, de Teodor Mazilu

Regia, scenografia, spaţiul sonor: Ovidiu Lazăr

Cu: Livia Iorga, Roxana Mârza, Doru Aftanasiu, Horia Veriveş, Brânduşa Aciobăniţei

Oana Sandu, Radu Homiceanu

Producător: Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

Durata: 2h 10 min. (fără pauză)

Ora 22.30/ Scena Hotel Decebal

Secţiunea  RythmiCity

Mankush – “Electroswing to Cabaret Folkloric”

În concert: Manuela Cara şi Anca Sigartău

Ora 23.30 / Piaţa Tricolorului

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

„Faust III”

Producător: Antagon Theater AKTion (Germania)

Ora 23.30 / Piaţa Catedralei Ortodoxe „Înălţarea Domnului

Secţiunea  STREET  ART  PERFORMANCE

 

“Pedaleando hacia  el  cielo”

Producător: Theater Tol (Belgia)

Ora 24.30 / Centrul de Afaceri şi Expoziţii „Mircea Cancicov”/ Hala de Teatru

Secţiunea INDEPENDENT

”O piesă deșănțată”, de Lia Bugnar / Comedie

Regia: Dorina Chiriac

Cu: Marius Manole, Ilinca Manolache, Radu Iacoban, Lia Bugnar, Andrei Alexandru Huţuleac

Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti

Durata: 1h 30 min.

Producător: Godot Café-Teatru, Bucureşti

Programul poate suferi modificări.

Urmăriţi-ne pe paginile noastre de Facebook:

Teatrul Municipal Bacovia

Theaterstock Bacau

Informaţii suplimentare se pot obţine sunând la numerele de telefon: 0234 52 28 28, 0753 090 588, 0753 090 589, 0753 090 590, 0753 090 585

Vă aşteptăm cu drag la teatru!

We are One!

 

 

 


LOGO -THEATERSTOCK Festival  1-16august Bacau (1)

TheaterStock International Arts Festival – 1-16 august, Bacau. Voi fi prezent primele 4 zile, apoi sunt nevoit sa plec, am niste bilete pentru Franta luate din timp. Promit ca la anul, la editia a doua, voi sta tot festivalul. Salutari TEATRALE tuturor!

Comments

comments

One thought on “TheaterStock International Arts Festival

Ai ceva de zis? Vorbeste ACUM sau TACI PE VECI !